Ako sa lyžuje v lyžiarskej hale?
Projekt Lyžiarskej haly bude slúžiť pre viacero športov. Hlavným lákadlom je ale celoročné lyžovanie.
Na úvod je potrebné uviesť, že lyžovanie v lyžiarskej hale nie je náhradou za vonkajšie lyžovanie. Je jeho doplnením, keď na to nie sú vhodné podmienky. 7 až 9 mesiacov sa nedá u nás lyžovať pre absenciu snehu. V zime sa lyžuje v hale keď prší, silno fúka, je zlá viditeľnosť, a podobne. Rátame s tým, že počas zimných mesiacov s dobrými snehovými podmienkami využijú naši návštevníci iné služby. Uvedieme aspoň korčuľovanie a hokej, plávanie, fitness, ale bude ich viac.
Príprava na lyžovanie je jednoduchšia
Bežne sme zvyknutí zapínať si lyžiarske topánky pri aute na parkovisku. V hale sedíte na lavičke, neomŕzajú vám prsty. Máte dostatok priestoru okolo seba. Nie je tam zima, ale ani príliš teplo, aby ste sa nespotili. Ak neobľubujete nosenie lyží a lyžiarok, môžete si športové potreby a aj oblečenie požičať. V takomto prípade celá starosť s nosením výstroje odpadá. Osobné veci si necháte v uzamkýnateľnej skrinke.
Lanovka, sneh a všetky veci okolo
Vchádzate cez turniket do vnútra. Stála teplota je na úrovni -3 až -4 stupne Celzia. Pocit chladu je intenzívnejší ako v exteriéri, kde slniečko mierne zohrieva aj cez mraky. Nefúka v pozadí počuť slabý hudobný podmaz a vravu ľudí, keďže ide o uzatvorený priestor. Prichádzate k lanovke alebo vleku. Nie sú tu turnikety, „pípanie“ pred každou jazdou neexistuje. Veziete sa hore, vystupujete, rozhodujete sa, ktorou traťou pôjdete, ak je ich viac. Sneh je samostatná kapitola. Je rovnaký ako technický v exteriéri, teda čistá voda a chlad. V našom prípade sa nebude na zasnežovanie používať pitná voda z verejného vodovodu. Využije sa dažďová, alebo technická – teda už použitá, ale spätne vyčistená. Sú lyžiarske haly, kde je kvalita snehu veľmi dobrá, lepšia v porovnaní s technickým snehom v exteriéri. Zasnežuje sa pri nižších teplotách pod -10 a neroztápa sa.
300 metrov je minimum
Ak ste zvyknutí často lyžovať, možno sa vám prvá jazda bude zdať kratšia. Dĺžka zjazdovky nakoniec nepustí. Hranica, kedy to začína byť už zaujímavé je asi od 300m, čo je aj náš prípad. „Chytí“ vás to, hlavne tam, kde je viac zjazdoviek a kde sa nachádzajú aj slalomové bránky. Možnosti vyskúšať si to sú zriedkavé. Fun zóny, skoky a rampy pre snowboardistov sú pri lyžovaní v hale zväčša lepšie, lebo sa ich údržbe venuje stály personál.
Asi po hodine sa chce dospelému ísť trochu zahriať, kým na deti nemá teplota vplyv. Po lyžovačke odovzdáte výstroj, ak ste ju mali požičanú, môžete sa osprchovať a zájsť ešte na posedenie. Celkovo, ak nemáte radi všetky prípravy pred lyžovačkou a po nej, bude to pre Vás jednoduchšie. Lyžovačka tak bude znamenať hlavne čas strávený na snehu.
Bude možné na našich zjazdovkách realizovať športový tréning, prípadne organizovať preteky? O tom napíšeme v niektorom z nasledujúcich článkov.