To, čo úspešne funguje už desaťročia na západe, chceme priniesť na Slovensko. Keďže obdobné kryté lyžiarske stredisko sa momentálne nenachádza v rámci strednej Európy, pevne veríme, že pre Slovensko a Donovaly bude tento projekt veľkým prínosom. Dominantou a hlavným lákadlom strediska bude krytá lyžiarska hala so zjazdovkami na lyžovanie a snowboardovanie počas celého roka.

„Aktuálny trend výstavby lyžiarskych hál v lyžiarskych strediskách odštartoval zámer vo francúzskych Alpách, v horskom stredisku Tignes vo výške 2 100m.n.m., kde redukcia ľadovca o 30% za posledné roky znemožňuje celoročné lyžovanie. [1] Rovnako v Nórsku začne prevádzku v lete 2020 prvá lyžiarska hala v Škandidávii. [2]“  

Donovaly majú na to dobré predpoklady v podobe vybudovanej infraštruktúry cestovného ruchu a dobrej polohy vzhľadom na plánovaných návštevníkov – rodiny s deťmi a širokú verejnosť z okruhu do 300 km, kde žije cez 30 mil. obyvateľov z  Poľska, Čiech a Moravy, Maďarska a Slovenska. Keďže plánovaná ročná návštevnosť projektu má presiahnuť 200 000 návštevníkov a ďaleko presahuje poskytované ubytovacie a stravovacie kapacity poskytované v projekte, bude sa zámer opierať aj o miestnu komunitu podnikateľov, živnostníkov a súkromných osôb, ktorí disponujú spolu asi 8 800 lôžkami priamo na Donovaloch a početnými reštauračnými a inými službami v stredisku.

 

 

Samotná lyžiarska hala bude slúžiť na celoročné lyžovanie, snowboardovanie, ale aj na zábavu pre najmenšie deti, ktoré chcú zažiť zimu v lete a budú sa môcť guľovať, sánkovať alebo zažiť sneženie. Pre rôzne úrovne lyžiarov bude optimalizovaná veľkosť a sklon jednotlivých zjazdoviek. Tri hlavné zjazdovky budú určené pre lyžiarov a sowboardistov a ďalšie dve samostatne oddelené pre školu lyžovania pre najmenších. Vnútorná teplota v hale sa bude pohybovať stále pod bodom mrazu a na výrobu snehu sa využije umelé zasnežovanie. Dopravu zabezpečí sedačková lanovka, ale aj klasické vleky. Na svoje si hlavne prídu rodiny s deťmi, pre ktoré sú pripravené rôzne zábavné a športové atrakcie. Výrazne to pomôže „odpútať“ deti od počítačov, tabletov a inej formy sedavej zábavy a poskytne pohybovú zábavu a šport, ktoré sú oveľa prospešnejšie.

 

 


[1] http://www.telegraph.co.uk/travel/ski/news/tignes-to-build-indoor-ski-slope-to-combat-climate-change/

[2] https://www.chapmantaylor.com/projects/winter-village-lorenskog