Renomovaný konzultant predpokladá úspešnosť projektu lyžiarskej haly na Donovaloch

Francúzska celosvetovo pôsobiaca konzultačná spoločnosť Horwath HTL realizovala v priebehu roka 2019 trhovú štúdiu pre projekt lyžiarskej haly na Donovaloch.

Rovnako a stanovila predpoklad návštevnosti do budúcnosti na obdobie 10 rokov. Počas svojej sto ročnej histórie táto spoločnosť auditovala už viac ako 10.000 projektov. Špecializuje sa na oblasť hoteliérstva, turizmu a voľnočasových aktivít. Má viac ako 200 stálych odborníkov po celom svete a je lokalizovaná vo svojich 45 pobočkách v 39 krajinách.

Nezávislá kontrola je potrebná

„Potrebovali sme si overiť naše ekonomické predpoklady, budúcu dlhodobú návštevnosť a auditovať všetky údaje z nezávislej strany. Spoločnosť Horwath HTL má výborné referencie, je špecializovaná na našu oblasť. V minulosti pripravovali obdobné trhové štúdie aj pre iné lyžiarske haly vo svete. Sme prvý projekt cestovného ruchu na Slovensku, ktorý bol z ich strany realizovaný.“ Hovorí projektový manager Igor Obšajsník. Oblasť lyžovania bola spracovaná konzultantmi z Francúzska, hotelové činnosti zabezpečili ich kolegovia z budapeštianskej kancelárie. V rozmedzí dvoch mesiacov navštevovali množstvo hotelov, aquaparkov, lyžiarskych stredísk a voľnočasových prevádzok na Slovensku. Skombinovali tak overené medzinárodné postupy s prihliadnutím na Slovenské a lokálne pomery. Pre návštevnosť projektu je veľmi dôležitý počet disponibilných lôžok v jeho okolí, kde môžu jeho návštevníci prenocovať. Keďže infraštruktúra cestovného ruchu na Donovaloch je v počte lôžok veľmi dobrá, je z dlhodobého hľadiska perspektívnejšie tento projekt umiestniť na Donovaloch než v krajskom alebo hlavnom meste.

Očakávania sa potvrdili

Ako ďalej uvádza Igor Obšajsník „Takéto audity sú očakávané zo strany bánk aj investorov. Audit je veľmi komplexný a má skoro 100 strán. Veľa vecí ohľadom návštevnosti sa nám potvrdilo, v niektorých oblastiach je dokonca odhad optimistickejší. Je to aj pre vysoký podiel lyžiarov na celkovej populácii, ktorý je na Slovensku 18%. Niektoré záležitosti sme aj prehodnotili vzhľadom na očakávania lyžiarov. Veríme, že projekt to iba vylepšilo. Hlavne nás to uistilo v tom, že bude v dlhodobom časovom horizonte úspešný.“

Posila nie len pre región

Ako sa uvádza v takmer 100 stranovej štúdii „Z dlhodobého hľadiska pretrváva neistota, pokiaľ ide o vplyv zmeny podnebia na budúcnosť turizmu na Donovaloch ako strediska zimných športov. Zmena návykov, ako aj zvýšenie konkurencie v sektore voľnočasových aktivít na Slovensku by mohli pozitívne ovplyvniť atraktivitu regiónu ako celku a projektu lyžiarskej haly.“

Auditor patrí k špičke vo svete

Francúzska spoločnosť Horwath HTL spolupracuje okrem iného s viac ako 80 štátmi na ich stratégiách rozvoja cestovného ruchu. Poradenstvo pripravuje aj pre Svetovú banku, UNESCO a Európsku komisiu. Zo súkromných inštitúcií spolupracujú napríklad pre sieť hotelov Marriot, Pierre & Vacances,  Hilton a podobne. Z voľnočasových projektov zabezpečujú služby pre zábavné parky  ako je Disneyland alebo  pre najväčšieho poskytovateľa Alpského turizmu francúzsku spoločnosť Copagnie des Alpes a mnohých ďalších.