Prvá lyžiarska hala v Škandinávii je otvorená

Lyžiarskych hál pribúda je ich už viac ako 100. Donedávna sme tvrdili, že lyžiarskych hál je vo svete asi 60.

Tempo výstavby nových projektov je ale enormné. Aktuálne zdroje uvádzajú ich celkový počet 105. V ázijských krajinách pribúda ročne viac ako 10 takýchto projektov. Enormné úsilie v tomto preukazuje Čína, a to s blížiacim sa termínom zimnej olympiády. Tá sa uskutoční v dňoch 4. až 20. februára 2022 v Pekingu. Iba samotná Čína má viac ako 30 zastrešených lyžiarskych rezortov. V Európe je v prevádzke 24 projektov a plánovaných na výstavbu je ich veľmi veľké množstvo.

Lyžiarska hala Tignes – zámer

V minulosti sa lyžiarske haly stavali na miestach s malým množstvom snehu (napríklad britské projekty), alebo na miestach, kde nie sú kopce ako v krajinách Beneluxu alebo severného Nemecka. Doba sa ale mení a pomaly sledujeme, že za účelom predĺženia lyžiarskej sezóny sa lyžiarske haly plánujú aj v nadmorských výškach nad 2.000 m.n.m. Je to aj prípad Francúzskeho alpského lyžiarskeho strediska Tignes ako uvádza britský denník Telegraph.

Prvá v Škandinávii

Nórsko, krajina ktorá je symbolom hôr, snehu a zimných športov sa prispôsobuje otepľujúcej sa klíme s prvým krytým strediskom lyžovania. Začiatkom tohto roka bola v mestečku Lørenskog, neďaleko hlavného mesta Oslo otvorené najväčšie kryté lyžiarske stredisko v Európe. Poskytuje zábavu aj celoročné profesionálne tréningy v zjazdovom a bežeckom lyžovaní ako aj na snowboarde. Samotná plocha so snehom má 36 000 metrov štvorcových. Ostatné priestory s obchodmi, fitnesscentrom, reštauráciami a ďalšími službami majú 12 500 metrov štvorcových.

Lyžiarske podmienky sa menia

Nórsko, nová lyžiarska hala v mestečku Lørenskog

„Zimy sa čoraz viac líšia oproti minulosti a sú kratšie.“, uviedol generálny riaditeľ Sno Morten Dybdahl. Január bol najteplejší za 141 rokov odkedy sa vedú celosvetové teplotné záznamy. V praxi to viedlo k jednej z najhorších lyžiarskych sezón v Nórsku, krajine, kde sa šport stal kľúčovou súčasťou kultúry a identity ľudí. Projekt sa nachádza na horskom svahu asi 15 kilometrov od hlavného mesta Oslo. Predpokladá sa, že ročne privíta 350 000 lyžiarov ročne, pričom za denný vstup pre dospelých zaplatíte 350 korún (asi 32,- €). Najdlhšia zjazdovka má 500 metrov a bežkársku trať 1 km až 1,5 km. Ďalšou zaujímavosťou je, že na rozdiel od tradičných lyžiarskych stredísk nemajú recepciu ani skipasy. Namiesto toho používajú digitálne vstupenky prostredníctvom mobilného telefónu návštevníka.