Lyžovanie na Slovensku a vo svete

Asi najkomplexnejší prehľad v oblasti lyžovania na celom svete poskytuje webová stránka www.wanat.ch

Rovnomenná spoločnosť každoročne publikuje medzinárodný report lyžovania a horského turizmu. Opisuje možnosti lyžovania v 67 krajinách, ktoré disponujú vonkajšími možnosťami lyžovania. Čítanie na 226 stranách je pre nadšencov lyžovania veľmi zaujímavé. Stručne sú tam vysvetlené podmienky v jednotlivých krajinách, počet stredísk, lanoviek, zjazdoviek a podobne. Eviduje údaje o počte lyžovaní, lyžiarov, ich delenie na domácich, zahraničných a oveľa viac. Venuje sa aj globálnym prehľadom, výsledkom a trendom, ktorými sa v jednotlivých častiach sveta lyžovanie uberá. V posledných rokoch sa už samostatne zaoberá aj lyžovaním v lyžiarskych halách, ktoré je čoraz rozšírenejšie.

Lyžovanie na Slovensku v číslach

Podľa reportu máme na Slovensku 107 lyžiarskych stredísk, z toho 36%  má viac ako 5 vlekov alebo lanoviek. Ich celkový počet je 456. Počas sezóny sa u nás uskutoční asi 5 miliónov lyžovaní, z toho rovnú štvrtinu realizujú zahraniční lyžiari. Domácich lyžiarov je 979.000 a každý v priemere lyžuje 3,8 krát za sezónu. Podiel lyžiarov na celkovom počte obyvateľov je 18%. V tomto ohľade sme na 10. mieste vo svete. Treba ale podotknúť, že Lichtenštajnsko a Andorra, ktoré sú pred nami, sú iba malinké štátiky veľkosti miest a nachádzajú sa priamo v lyžiarskych oblastiach. Reálne nám teda patrí 8. miesto na úrovni Švédska a Nemecka. Znamená to, že zjazdové lyžovanie je u nás aj v celosvetovom meradle veľmi populárne. Oplatí sa preto rozširovať možnosti tohto krásneho športu, ktorí Slováci tak radi vyhľadávajú.

Donovaly sú jedným z hlavných lyžiarskych stredísk na Slovensku

Takto to doslovne uvádza report na svojich dvoch stranách, ktoré sú venované Slovensku. Menuje iba štyri strediská a pár slov venuje iba Donovalom a Jasnej. Aj z toho je zrejmé, že stredisko má dobré meno a rezonuje aj v zahraničí. Pevne veríme, že bude prvé lyžiarske stredisko, ktoré bude disponovať aj celoročne prevádzkovanou lyžiarskou halou.